Quantity
Price
Total price
1000
$6.0690
$6,069.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | EDAC Inc. |
| Series | 302 |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Gender | Female |
| Contact Finish | Gold |
| Color | Black |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Positions | 48 |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Read Out | Dual |
| Contact Type | Cantilever |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge |
| Card Thickness | 0.051" ~ 0.071" (1.30mm ~ 1.80mm) |
| Termination | Solder |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Material - Insulation | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number of Positions/Bay/Row | 24 |
| Number of Rows | 2 |
| Termination Rows | 4 |