Quantity
Price
Total price
1
$6.0480
$6.0480
10
$5.4915
$54.9150
25
$5.1975
$129.9375
50
$5.0820
$254.1000
100
$4.8405
$484.0500
250
$4.2315
$1,057.8750
500
$4.1055
$2,052.7500
1000
$3.5070
$3,507.0000
2500
$3.2655
$8,163.7500
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | EDAC Inc. |
| Series | 302 |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Gender | Female |
| Contact Finish | Gold |
| Color | Black |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Number of Positions | 24 |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Read Out | Dual |
| Contact Type | Cantilever |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge |
| Card Thickness | 0.051" ~ 0.071" (1.30mm ~ 1.80mm) |
| Termination | Solder |
| Contact Finish Thickness | Flash |
| Material - Insulation | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number of Positions/Bay/Row | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Termination Rows | 4 |