Quantity
Price
Total price
1
$8.0850
$8.0850
10
$7.0455
$70.4550
25
$6.8670
$171.6750
50
$6.6780
$333.9000
100
$6.2685
$626.8500
250
$6.2370
$1,559.2500
350
$6.2370
$2,182.9500
500
$5.8590
$2,929.5000
700
$5.8590
$4,101.3000
1050
$5.2290
$5,490.4500
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Series | Sliver 2.0 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Board Guide, Pick and Place, Solder Retention |
| Gender | Female |
| Contact Finish | Gold |
| Color | Black |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Number of Positions | 56 |
| Pitch | 0.024" (0.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Read Out | Dual |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge |
| Card Thickness | 0.062" (1.57mm) |
| Termination | Solder |
| Contact Finish Thickness | 15.0µin (0.38µm) |
| Material - Insulation | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number of Positions/Bay/Row | 28 |
| Number of Rows | 2 |
| Termination Rows | 2 |